Santrauka

„FoundationOne®CDx“ – tai tyrimas, kurio pagalba gydytojai gali nustatyti naviko mutacijų genetinį profilį ir pagal tai parinkti tikslinį gydymą.
Kas tai yra „FoundationOne®CDx“ tyrimas?

„FoundationOne®CDx“ tyrimas gali padėti gydytojams parinkti efektyviausią gydymą jų pacientams

Naviko audinio biopsija yra būtina onkologinių ligų diagnostikos ir gydymo dalis. Atlikus biopsiją, galima patvirtinti ligos diagnozę, nustatyti naviko tipą, o pastaruoju metu biopsija taip pat leidžia patikslinti, ar naviko audinio DNR yra specifinių gydymą galimai apsprendžiančių mutacijų. Tai reiškia, kad atlikus biopsiją galima nustatyti genetinį naviko profilį bei tokiu būdu konkrečiam naviko tipui parinkti tikslinį ir veiksmingą gydymą.

  • Atliekant „FoundationOne®CDx“ tyrimą, vienu metu ištiriama 324 skirtingų su vėžio atsiradimu susijusių genų ir nustatomi visi naviko audinio DNR pakitimai, kurie gali skatinti naviko vystymąsi.
  • „FoundationOne®CDx“tyrimo metu taip pat nustatomi papildomi naviko genetiniai rodmenys, tokie kaip naviko mutacijų kiekio rodmuo (angl. Tumor mutational burden, TMB) ir mikrosatelitų nestabilumas (angl. Microsatellite instability, MSI). Šie biologiniai žymenys padeda prognozuoti paciento atsako tikimybę į imunoterapiją.
  • „FoundationOne®CDx“ – tai unikalus savo pobūdžiu tyrimas, kurio patikimumas buvo įrodytas ir kuris garantuoja didelį rezultatų tikslumą bei jautrumą (iki 99 %).
  • „Foundation Medicine“ bendrovės duomenų bazė yra pati didžiausia tokio pobūdžio duomenų bazė pasaulyje – joje sukaupti visapusiški genomo duomenys ir informacija iš daugiau kaip 125 000 įvairių naviko pavyzdžių.
  • „FoundationOne®CDx“ testo metu įvertinama 3 kartus daugiau galimų gydymo variantų nei tiriant įprastais genetiniais tyrimais (pavyzdžiui, „hotspot“ su vėžiu susijusių genų analizė). Neturint tokių detalių genetinių tyrimų duomenų, kai kurie gydymo metodai greičiausiai net nebūtų svarstomi.
Kiekvienas vėžio atvejis yra unikalus

Vėžys pasireiškia tuomet, kai pažeidžiama žmogaus ląstelėse esanti DNR arba ji mutuoja tokiu būdu, kad organizmas nesugeba šios sutrikimo identifikuoti ir pataisyti.

Šios pakitusios ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis ir suformuoja naviką, kuris apima sveikus audinius ar organus. Paprastai vėžys skirstomas pagal jo lokalizaciją organizme, pavyzdžiui, plaučių vėžys, krūties vėžys ir pan. Anksčiau daugelis pacientų, kuriems nustatomas tam tikro tipo navikas, buvo gydomi tokia pat chemoterapijos schema.

Pastaraisiais metais tyrėjai nustatė specifinius vėžio genus, kurie lemia naviko augimą. Dėl to dabar vėžys gali būti apibūdinamas nustatytais DNR pokyčiais arba genomo pakitimais, kurie susiję su naviko augimu.

Tikslinis gydymas yra daug žadantis vėžio gydymo būdas, kuris tiksliai identifikuoja ir veikia vėžio ląsteles pagal minėtus specifinius genomo pakitimus, lemiančius naviko augimą. Toks gydymas veikia tik vėžio ląsteles ir paprastai mažiau kenkia sveikoms ląstelėms. Tikslinis gydymas sudaro vis didesnę dalį daugelio vėžio gydymo schemų.

Genomo tyrimų metu nustatomi pagrindiniai DNR pokyčiai, kurie susiję su naviko augimu. Ši informacija gali padėti gydytojams pagal unikalų naviko genomo pobūdį suprasti, koks pacientui galimas tikslinis gydymas.

Kokiems pacientams tinka atlikti „FoundationOne®CDx“ tyrimą?

„FoundationOne®CDx“ tyrimas skirtas solidiniais navikais sergantiems pacientams, kai šie navikai pasireiškia įvairiuose organuose (ne kraujodaros ir limfinio audinio sistemose) arba kai pirminė naviko kilmė nežinoma (CUP).

Kokiems pacientams svarbūs šio tyrimo duomenys:

  • Naujai susirgę pacientai, kuriems nustatytas IV-osios stadijos nesmulkialąstelinis plaučių vėžys.
  • Naujai susirgę pacientai, kuriems diagnozuotas retas ar nedažnai nustatomas IV-osios stadijos navikas, kai neturima veiksmingo gydymo metodo arba tokio gydymo galimybės yra ribotos.
  • Pacientai, kuriems nustatytas agresyvus solidinis navikas (IV-osios stadijos), kai nepasireiškia atsakas skiriant standartinį gydymo metodą.
  • Pacientai, kuriems nustatytas neaiškios kilmės navikas, dėl ko yra apsunkintas gydymo parinkimas.
  • Pacientai, kuriems nustatytas IV-osios stadijos solidinis navikas, kai jau išbandyti visi standartinio gydymo variantai arba kai būtinas molekulinis tyrimo metodas, o paciento funkcinė būklė yra patenkinama.

Norint įsitikinti, ar Jums reikia atlikti „FoundationOne®CDx“ tyrimą, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.

Detalus genomo tyrimas gali padėti parinkti Jums tinkamą gydymo metodą.